de Jeugdbibliotheek

Ga direct naar de inhoud, het zoekveld of het hoofdmenu.

  • 0-6 jaar
  • 6-12 jaar
  • 12-18 jaar
  • word lid

Hier komen wij vandaan

Lezen voor de lijst

We reden onder een snelweg door. De straten werden groezeliger. Huizen, met dichtgetimmerde ramen, die tegen elkaar stonden als tanden in een scheef gebit. Er stonden roestige winkelkarren en verweerde plastic stoelen voor de deur. In de verte spuugden fabriekstorens wolken de lucht in die op dikke witte watten leken. Je drukte op de stopknop. ‘We zijn er.’

In Hier komen wij vandaan, waar bovenstaand citaat uit komt, lees je over een moeder en dochter die een zwervend bestaan leiden, over een stel dat samen een huis besluit te bouwen op een industrieterrein, over een fabrieksarbeider die ernaar verlangt een tropische-vissenwinkel te starten en over de kleine zeemeermin die wordt geconfronteerd met de mensenwereld.  

Auteur
Leonieke Baerwaldt
Aantal pagina's
224

Boek E-book

Leen het e-book in de online Bibliotheek-app

Lees alvast een paar bladzijden

Dyslectisch? Lees dit boek bij Passend Lezen als gesproken boek. 
Meer informatie over Passend Lezen.

Leesaanwijzingen

Hier komen wij vandaan is niet dik en leest vrij vlot. Het boek is ruim opgezet en fragmentarisch van aard. Baerwaldt wisselt binnen het boek tussen vier verschillende verhaallijnen. Toch is het een vrij ongewoon boek met een wat sombere ondertoon. Verder kan het aan het begin wellicht nog lastig zijn om de verschillende verhaallijnen te plaatsen binnen het boek. Hoewel in de roman verschillende sprookjes van Andersen en de gebroeders Grimm doorklinken, staat de roman ook in verbinding met hedendaagse problematiek zoals klimaatverandering en milieuvervuiling. Dit boek is interessant als je graag boeken leest waarin er kritiek wordt geuit op de maatschappij. Ook wie psychologische ontwikkelingen en ontwikkelingen binnen relaties boeiend vindt, zal zich met dit boek niet vervelen. 

Het boek is door zijn experimentele opbouw en vorm veelzijdig. Als je geïnteresseerd bent in de vormgeving van boeken en de relatie tussen vorm en inhoud, dan is het boek ook een aanrader. Binnen Hier komen wij vandaan wisselt Baerwaldt niet alleen tussen verschillende verhaallijnen, maar ze experimenteert ook met verschillende genres door middel van fantasie- en sprookjeselementen en encyclopediefragmenten. Verder vind je op verschillende plaatsen in het boek kleine schematische tekeningen. Daarnaast heeft Baerwaldt een poëtische en gedetailleerde schrijfstijl. 

Om over na te denken

Zijn sprookjes alleen voor kinderen bedoeld? En omgekeerd: zijn sprookjes wel altijd geschikt voor kinderen?
In hoeverre kunnen sprookjes of elementen uit sprookjes je iets vertellen over de werkelijkheid?
Denk je wel eens na over milieuvervuiling? Wat voor vormen van milieuvervuiling ken je?
Wie hebben het meest last van milieuvervuiling?
Vind je dat er meer aandacht moet komen voor de schadelijke stoffen die vrijkomen bij productieprocessen in fabrieken?

Prijzen

  • Genomineerd voor de Libris Literatuur Prijs 2022 
  • Genomineerd voor de Boekenbon Literatuurprijs 2022

Gesprek met de schrijfster

Wat anderen van dit boek vonden

'We ervaren dankzij Baerwaldts recyclage van fabels, mythen, sprookjes van Andersen en Grimm wat ons, mensen, bindt. We kennen niet alleen allemaal deze magische verhalen, maar we delen als levende wezens dezelfde verlangens, kennen dezelfde emoties. Net als bij een traditioneel sprookje sluimert onder de oppervlakte van dit feeërieke verhaal een les. Hier is dat de vraag hoe wij er als samenleving aan bijdragen dat erbarmelijke omstandigheden voor talloze individuen blijven bestaan.'
Mirian Piters, op: tzum.info 

'Hoewel het in het begin zoeken is wie wie is, hoe het precies zit, werd ik vrij snel meegenomen in dit verhaal. Het klassieke sprookje van De Kleine Zeemeermin, waarop Baerwaldt dit boek gebaseerd heeft, helpt daarbij. Het geeft een beetje houvast. Je zou de zeemeermin en de golven van de zee als rode draad kunnen zien – alles heeft uiteindelijk met elkaar te maken, alles valt samen. De fabrieksarbeider met een oude moeder thuis die droomt van een tropische vissenwinkel waarvan je eerst nauwelijks verwacht dat hij in dit sprookjesachtige debuut past, past er uiteindelijk haarfijn in. Misschien wel het meest van allemaal, omdat het net als het zeemeerminnensprookje prachtig en tragisch is tegelijkertijd.'
Paula, op: bookbreak.nl 

'Alle hoofdpersonen zijn buitenbeentjes van onze maatschappij, net als de kleine zeemeermin als zij aan land is gekomen en haar weg moet zien te vinden. Allemaal hebben ze geen familie of vrienden om op terug te vallen. Ze houden zichzelf in leven en hebben eigenlijk geen idee hoe ze goed kunnen functioneren in deze wereld. Het is triest en toch mooi geschreven.'
Lalagè, op: lalageleest.nl

  

Detailinformatie

Leeftijd
15-18 jaar
Niveau
Niveau 4
Taal
Nederlands
Genre
Geëngageerde roman
Psychologische roman
Sprookje
Onderwerp
Alcoholisme
Dieren
Dood
Eenzaamheid
Fantasie
Fictie en Werkelijkheid
Geweld
Identiteit
Maatschappijkritiek
Moeder-dochterrelatie
Mysterie
Natuur
Overleven
Relaties
Jaar van oorspronkelijke uitgave
2021
Oorspronkelijke taal
Nederlands

Over de auteur

De Eindhovense schrijfster Leonieke Baerwaldt (1985) studeerde filosofie en literatuurwetenschappen. Ze publiceerde een aantal korte verhalen in onder andere De Revisor en NRC, en won in 2018 de Grote Lowlands Schrijfwedstrijd. Hier komen wij vandaan is haar romandebuut.
Leonieke Baerwaldt heeft een poëtische, precieze, magische én alledaagse schrijfstijl. In haar werk verkent zij onder andere thema’s als ouderschap, verslaving, klimaatverandering, sprookjes, rouw, de grenzen tussen dier en mens en diegenen over wie we heen kijken of over wie we te snel oordelen binnen de maatschappij.  

Op deze site vind je informatie over de auteur: Leonieke Baerwaldt

Na dit boek verder op Lezen voor de lijst

  • De avond is ongemak

    Marieke Lucas Rijneveld

  • Foon

    Marente de Moor

  • De engelenmaker

    Stefan Brijs

  • De avonden

    Gerard Reve

  • Marcel

    Erwin Mortier

Naar alle titels van Lezen voor de lijst | 15-18 jaar

0-6 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Voorleesfilmpjes en digitale prentenboeken
  • Voorleesfilmpjes in andere talen

6-12 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Makkelijk lezen
  • Boeken op AVI-niveau

12-18 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Makkelijk lezen
  • Lezen voor de lijst

Contact

  • Informatie over abonnement
  • Voor volwassenen
  • Voorwaarden
  • Onze cookies
  • Toegankelijkheid
  • Home
    • 0-6 jaar
    • 6-12 jaar
    • 12-18 jaar
    • word lid
  • Zoeken

    Zoeksuggesties

    • Lezen voor de lijst
    • Voorleesfilmpjes
    • Digitaal lezen
    • Gratis jeugdabonnement