de Jeugdbibliotheek

Ga direct naar de inhoud, het zoekveld of het hoofdmenu.

  • Online Bibliotheek
  • Word lid
  • 0-6 jaar
  • 6-12 jaar
  • 12-18 jaar

Het bittere kruid

Lezen voor de lijst

Het verhaal beschrijft het leven van de naamloze hoofdpersoon, jongste dochter in een gezin met drie kinderen: Dave, Bettie en zij. Dave woont met zijn vrouw Lotte in Amersfoort, Bettie woont met haar man Hans in Amsterdam, de hoofdpersoon met haar vader en moeder in Breda.

In 22 korte hoofdstukjes wordt de geschiedenis van dit Joodse gezin beschreven, vanaf een aantal dagen na de Duitse inval in Nederland tot vlak na de bevrijding, als zij haar oom en tante in Zeist bezoekt. In de jaren daartussenin maken zij alles mee wat Joden in de Tweede Wereldoorlog meemaakten: uitsluiting, onderdrukking, opsluiting in het getto, deportatie en onderduik. Je beleeft alles door de ogen van dit tienermeisje.

Auteur
Marga Minco
Aantal pagina's
96

Boek Luisterboek

Leen het luisterboek in de online Bibliotheek-app

Dyslectisch?  Lees dit boek bij Passend Lezen als gesproken boek. 
Meer informatie over Passend Lezen.

  

Leesaanwijzingen

De ondertitel 'Een kleine kroniek' geeft precies weer wat het boekje is: dun, feitelijk, historisch. Gevoelens worden niet weergegeven. Sommige lezers vinden dat jammer, andere vinden het juist fijn: de weergegeven gebeurtenissen roepen genoeg emoties op. De kleine hoofdstukjes zijn net korte filmpjes die, in chronologische volgorde, de ervaringen van de hoofdpersoon weergeven. Je moet er wel op verdacht zijn dat je heel gemakkelijk over belangrijke betekenissen heen leest; dat komt doordat Minco alles zo gewoontjes vertelt.

Om over na te denken

Hoe zou jij je voelen als je behoort tot een bevolkingsgroep die beschouwd wordt als anders? Of, als dat misschien het geval is: hoe ga jij daarmee om?
Zou jij op het belangrijkste moment in staat zijn je ouders 'in de steek te laten'? Zou jij je schuldig voelen als je zo de dans ontspringt?

Prijzen

  • Bekroond met de Vijverberg-prijs (1958) Meer informatie.

boekbespreking


Wat anderen van dit boek vonden

'Verder bevat het boek veel dialoog. Ik vind dat wel fijn, omdat je zo echt betrokken raakt bij de gebeurtenissen. Het lijkt dan net alsof je ernaast staat en het meebeleeft.'
Roxanne, 5 havo, op: scholieren.com

'Net zoals bij alle andere boeken die de oorlogstijd beschrijven, was mijn eerste reactie op dit boek wederom geschokt. Het vertelt het verhaal van een Joods meisje en alle verschrikkingen die zij doorstaat. In dit boek wordt niet uitgebreid ingegaan op gevoelens, maar toch is het een aangrijpend verhaal.'
Jaspertjew, 6 vwo, op: scholieren.com

'Ik kan uit het boek best wel goed begrijpen hoe de oorlog was. Het is zeker geen saai boek, maar ik vind het jammer dat er niet meer gevoelsuiting in staat.'
Naomi, 3 vmbo, op: scholieren.com

  

Detailinformatie

Leeftijd
15-18 jaar
Niveau
Niveau 3
Taal
Nederlands
Genre
Autobiografisch proza
Oorlogsroman
Onderwerp
Amsterdam
Familie
Holocaust
Jaren '40
Joods milieu
Oorlogservaringen
Overleven
WO 2
Jaar van oorspronkelijke uitgave
1957
Oorspronkelijke taal
Nederlands

Uittreksel

Log in met je biebpas en bekijk het uittreksel in de Uittrekselbank. In de bibliotheek hoef je niet in te loggen.

Ga naar het uittreksel

Recensie

Log in met je biebpas en bekijk de recensie in LiteRom. In de bibliotheek hoef je niet in te loggen.

Ga naar de recensie

  

Opdrachten bij het boek

  • Opdracht niveau 2 - Inhoud

  • Opdracht niveau 2 - Historische achtergrond

  • Opdracht niveau 3 - Kwesties

  • Opdracht niveau 3 - Boekverfilming

  • Opdracht niveau 4 - Bijbelse motieven

  • Opdracht niveau 4 - Literaire procedés


Boekverfilming


Dit boek is verfilmd als Het bittere kruid
Bekijk hier de trailer.


Op deze site vind je informatie over de auteur: Marga Minco


Na dit boek verder op Lezen voor de lijst

  • Strepen aan de hemel

    Gerhard Durlacher

  • Bezonken rood

    Jeroen Brouwers

  • De tolk van Java

    Alfred Birney

  • Sonny Boy

    Annejet van der Zijl

  • De hemel van Heivisj

    Benny Lindelauf

  • Montyn

    Dirk Ayelt Kooiman

Naar alle titels van Lezen voor de lijst | 15-18 jaar

0-6 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Voorleesfilmpjes

6-12 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Lezen met dyslexie
  • Boeken op AVI-niveau

12-18 jaar

  • E-books op onderwerp
  • Luisterboeken op onderwerp
  • Boeken op onderwerp
  • Lezen met dyslexie
  • Lezen voor de lijst

Contact

  • Informatie over abonnement
  • Voor volwassenen
  • Voorwaarden
  • Onze cookies
  • Toegankelijkheid